Консультація для батьків на тему:
«Правове виховання дошкільників з використанням творів В.О.Сухомлинського»
«ПЕРШ НІЖ ДИТИНА ОСМИСЛИТЬ УСЮ ГЛИБИНУ ТІЄЇ ІСТИНИ, ЩО ВОНА – ГРОМАДЯНИН СВОЄЇ КРАЇНИ, І ЦЕ ПОКЛАДАЄ НА НЕЇ ВЕЛИКІ ОБОВ’ЯЗКИ, ВОНА МАЄ НАВЧИТИСЯ ПЛАТИТИ ДОБРОМ ЗА ДОБРО, ТВОРИТИ СВОЇМИ СИЛАМИ ЩАСТЯ І РАДІСТЬ ІНШИМ ЛЮДЯМ»(В.СУХОМЛИНСЬКИЙ)
Дитинство – найважливіший період у житті дитини. І саме в цей період вона потребує найбільшої уваги і захисту.
Формування ціннісної моральної та правової практики для найкращого забезпечення інтересів дітей – одне з найважливіших завдань, що стоїть перед колективом нашого навчального закладу.
Захист прав дитини, забезпечення нормативів законодавчої бази потребує участі кожного педагога, кожного працівника дитячого садка. Всі зусилля колективу направлені на створення комфортного життя, змістового в усьому розмаїтті, емоційно насиченого, позитивно забарвленого.
Слова В.Сухомлинського: «Дитина – ніжний пагін, слабенька гілочка, що стане могутнім деревом, і тому дитинство потребує особливої турботи, ніжності, обережності», стали однією сходинкою, яка забезпечує комфортність дитини в широкому значенні цього слова.
Навчання правам людини – це довготривалий процес і здійснюється він на всіх етапах навчання і виховання дитини.
Вже багато років в нашому дошкільному закладі триває робота з формування у дітей початкової правової освіти з використанням надбань В.Сухомлинського, яка в першу чергу спрямована на розвиток у дітей правової культури, тобто почуття впевненості у собі і соціальної терпимості.
Основними напрямками нашої роботи з дітьми з правової культури є:
Роль педагога в наданні цих знань складно переоцінити. Саме від нього залежить, яку атмосферу, який настрій він створить.
Для вирішення цих проблем в дошкільному закладі створені належні умови для фізичного і психічного розвитку дитини та відповідне предметне середовище: на території садочку обладнена екологічна стежина; завдяки вмілим рукам педагогів та батьків обладнані кімната «Казкових мрій», кімната-«Українська світлиця»; естетично оформлені групові кімнати, кабінети тощо.
Ввести дитину в складний світ людських взаємин, відносин – першочергове завдання, над яким працюють педагоги закладу. Саме з раннього віку діти проходять емоційну школу, школу добрих почуттів, де в грі вони відображають добре ставлення до дійсності, до рідних людей, тварин, природи.
«Умій відчувати поряд із собою людину, умій розуміти її душу, бачити в її очах складний духовний світ…» - ці слова В.Сухомлинського є основою для вихователів під час формування у дітей початкової правової освіти.
Значну роль приділяють вихователі читанню творів художньої літератури, зокрема казок та оповідань В.Сухомлинського.
Великий і різнобічний вплив мають на особистість дитини театралізовані ігри, драматизація казок В.Сухомлинського. Це дає можливість краще і швидше сприйняти і запам’ятати зміст твору, включаючи пісеньки та таночки окремих героїв. Яскраве, образне забарвлення соціальної дійсності знайомить дітей з навколишнім світом в усьому його розмаїтті. А вміло поставлені запитання педагогів спонукають дітей міркувати, аналізувати складні ситуації, робити висновки і узагальнення.
Активізації уваги батьків щодо підвищення інтересу до правового виховання дітей, збереження і захисту прав дитини вихователі надають великого значення. В дошкільному закладі проводяться індивідуальні консультації, анкетування «Діти та їх права», «Що знають батьки про права своєї дитини», етичні бесіди, заняття Школи молодих батьків, використовуючи спадщину В.Сухомлинського. Його «Батьківська педагогіка» стала порадником для багатьох сімей, допомагає виховати дитину, учасника всіх сімейних справ.
Девізом своєї роботи колектив нашого садочка обрав «Виховуємо любовʼю». Наші педагоги розуміють, що найкращі людські почуття – любов, дружба, взаємоповага, доброзичливість, відвертість душі йдуть від серця. Щоб стати чутливим, серце має бути вихованим, культурним, витонченим. І в цьому нам допомагає педагогічна спадщина В.Сухомлинського.
Ознайомлюючи з творчістю Василя Олександровича, застосовуючи його ідеї виховання, ми переконуємось ще і ще раз в тому, що дітям належить дарувати любов, люблячи, виховувати та навчати, разом з тим досліджувати, мріяти і фантазувати, захоплюватись і радіти, дарувати лише радість життя. У нашому садочку діти живуть у затишному світі тепла і добра, у світі творчості і фантазії.
Поради батькам з правового виховання
ЯКИМИ ДІТИ НАРОДЖУЮТЬСЯ – НІ ВІД КОГО НЕ ЗАЛЕЖИТЬ,АЛЕ В НАШИХ СИЛАХ ЗРОБИТИ ЇХ ХОРОШИМИ ЧЕРЕЗ ПРАВИЛЬНЕ ВИХОВАННЯ.
ПЛУТАРХ
Сучасна сім’я несе найбільшу відповідальність за виховання дитини.
Саме вона має виконувати головне завдання – забезпечувати матеріальні та педагогічні умови для духовного, морального, інтелектуального й фізичного розвитку юного покоління.
Конституційним обов’язком батьків є утримання своїх дітей до повноліття. Законом України «Про освіту» на батьків покладена відповідальність за фізичне здоров’я та психічний стан дітей, створення належних умов для розвитку їхніх природних здібностей.
Життєвою дорогою дитину ведуть два розуми, два досвіди: сім’я та навчальний заклад.
Якщо:
• Дитину постійно критикують, вона вчиться ненавидіти;
• Дитину висміюють, вона стає замкнутою;
• Дитину хвалять, вона вчиться бути шляхетною;
• Дитину підтримують, вона вчиться цінувати себе;
• Дитина росте в докорах, вона вчиться жити з почуттям провини;
• Дитина росте в терпимості, вона вчиться розуміти інших;
• Дитина росте в чесності, вона вчиться бути справедливою;
• Дитина росте в безпеці, вона вчиться вірити в людей;
• Дитина росте у ворожнечі, вона вчиться бути агресивною;
• Дитина росте в розумінні і дружелюбності, вона вчиться знаходити любов у цьому світі.